Ապրիլի 1-ին, տեխնիկական հնարավորությունների ներդրման ապահովմամբ պայմանավորված, ուժի մեջ է մտել Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի խորհրդի կողմից 2023 թ. ապրիլի 25-ի թիվ 14-Լ որոշմամբ հաստատված և Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից 2023 թ. հունիսի 27-ին գրանցված՝ «ԱՊՊԱ ընդհանուր պայմաններ» RL 1-001 կանոններում (այսուհետ՝ Կանոններ) կատարված փոփոխությունները։
«Կանոններում կատարված փոփոխություններով ԱՊՊԱ պայմանագրի կնքման համար ԱՊՊԱ վկայագրի «Հաշվեհամար» դաշտը սահմանվել է պարտադիր լրացման ենթակա։ Համապատասխանաբար, սույն թվականի ապրիլի 1-ից սկսած՝ ԱՊՊԱ պայմանագրի կնքման համար ԱՊՊԱ վկայագրի «Հաշվեհամար» դաշտում անհրաժեշտ է պարտադիր լրացնել ապահովադրին պատկանող և Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկում բացված բանկային հաշվեհամարը։ Ընդ որում՝ ԱՊՊԱ պայմանագիրն ապահովագրական ընկերության գլխամասային գրասենյակում կամ մասնաճյուղում կնքվելու և ԱՊՊԱ պայմանագրի շրջանակներում ապահովադրին վճարման ենթակա գումարներն ստանալու լիազորություններ պարունակող՝ նոտարական կարգով վավերացված լիազորագիր ներկայացվելու դեպքում պայմանագրում կարող է ապահովադրի փոխարեն լրացվել նրա կողմից լիազորված անձի բանկային հաշվեհամարը։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ հորդորում ենք բոլոր ավտոսեփականատերերին բանկային հաշիվ չունենալու դեպքում մինչև ԱՊՊԱ պայմանագրի կնքումը Հայաստանի Հանրապետությունում գործող որևէ բանկում բացել բանկային հաշիվ։

Сообщаем, что с 1-го апреля настоящего года в связи с обеспечением внедрения технических возможностей в силу вступят изменения, внесенные в правилах RL 1-001 «Общие условия ОСАГО» (далее — Правила), утвержденные решением Совета Бюро автостраховщиков Армении от 25-го апреля 2023 года № 14-L и зарегистрированные 27-го июня в 2023 годa Центральным банком РА.
Для заключения Договора ОСАГО согласно изменениям, внесенным в Правила, в поле «Номер счета» полиса ОСАГО необходимо будет вписать номер счета в банке, а также из Правил удалена возможность указания «номера банковской карты», что до этой минуты технически не было внедрено, исходя из соображений безопасности. Соответственно, начиная с 1-го апреля настоящего года для заключения договора ОСАГО в поле «Номер счета» необходимо будет обязательно указать принадлежащий страхователю номер счета, открытого в действующем на территории Армении банке. При этом, в случае заключения договора ОСАГО в головном офисе или филиале страховой компании и предоставления нотариально заверенной доверенности на право получения выплачиваемых сумм, вместо номера счета страхователя в договоре может быть указан номер счета уполномоченного им лица.
В связи с вышеуказанным изменением перед заключением полиса ОСАГО призываем всех автовладельцев, у которых нет банковского счета, открыть его в любом действующем Армении банке.
Также сообщаем, что после вступления в силу соответствующих изменений Правил обновленная версия будет размещена на сайте Бюро Автостраховщиков Армении в подразделе «Правила Бюро» раздела «Правовые акты».