Ապրիլի 16-ից 19-ը Երևանում տեղի ունեցավ Fintech360 10-րդ հոբելյանական միջազգային համաժողովը, որը մեկ հարթակում համախմբեց բանկերի, վճարային համակարգերի և դրամական փոխանցումների առաջատար ներկայացուցիչներին, ՏՏ խոշոր ընկերությունների, ստարտափների ղեկավարներին:
Գիտաժողովին մասնակցում էին 20 երկրների փորձագետներ՝ Հայաստանից, Բելառուսից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ղազախստանից, Ճապոնիայից և այլն:
Ֆորումի առանցքային թեմաներից էին նորարարական մոտեցումները բանկային ոլորտում, ծառայությունների թվայնացման գործընթացը, արհեստական բանականության ներուժը, բլոկչեյն տեխնոլոգիաների կիրառումը և կրիպտոարժույթների զարգացման միտումները։
Համաժողովի շրջանակներում անց է կացվել «Թվային դարաշրջանը ապահովագրության մեջ. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով պանելային քննարկում առաջատար ապահովագրական ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ: Զրույցի ընթացքում մասնակիցները քննարկեցին ապահովագրական ոլորտի փոփոխությունները՝ պայմանավորված թվային տեխնոլոգիաների զարգացումներով, ինչպես նաև անդրադարձան ավտոմատացված լուծումների ներդրմանը, վաճառքների թվային ալիքների զարգացմանը, ապահովագրական պրոդուկտների անհատականացմանը և առցանց ծառայությունների նկատմամբ հաճախորդների վստահության մակարդակի բարձրացմանը: Քննարկվեց նաև արհեստական բանականության դերը ապահովագրական ռիսկերի գնահատման գործընթացում։
«Թվային դարաշրջանը ոչ միայն փոխում է հաճախորդների հետ շփման ձևը, այլև վերաիմաստավորում է ապահովագրության բուն էությունը: Ժամանակակից հաճախորդը ակնկալում է արագություն, թափանցիկություն և կանխատեսելիություն: Դա նշանակում է, որ ապահովագրողները պետք է մտածեն տեխնոլոգիական ընկերությունների պես՝ ճկուն, պրոակտիվ և հիմնված տվյալների վրա», — նշել է «ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»-ի գործադիր տնօրեն Արթուր Մկրտչյանը։
«Այժմ «ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»-ը ակտիվ աշխատում է սեփական բջջային հավելվածի մշակման ուղղությամբ, որը կհանդիսանա ընկերության թվային փոխակերպմանն ուղղված ռազմավարության գլխավոր քայլերից մեկը։ Հավելվածը հնարավորություն կտա հաճախորդներին ձևակերպել ապահովագրական վկայագրեր, ներկայացնել ապահովագրական հայտեր, ստանալ խորհրդատվություն և կառավարել բոլոր գործընթացները մի քանի հպումով։ Այսօր հաճախորդը ապահովագրողից ակնկալում է ոչ միայն պաշտպանություն, այլև հարմար, հասկանալի և արագ սպասարկում։ Մենք ձգտում ենք ապահովագրությունը դարձնել այնպիսին, ինչպիսին այն ցանկանում է տեսնել օգտատերը՝ պարզ և տեխնոլոգիական միտումներով», — հավելել է նա։
Ապահովագրության թվայնացումը ոչ միայն տեխնոլոգիաների, այլև մտածողության մասին է։ Նա, ով կկարողանա ապահովագրությունը բարդ/ֆորմալ գործընթացից փոխակերպել կյանքը հեշտացնող գործիքի, ավելի մոտ կլինի հաճախորդին: Հենց այդ ճանապարհին է այսօր գտնվում «ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»-ը։

С 16 по 19 апреля в Ереване прошла 10-ая юбилейная международная конференция Fintech360, собравшая на одной площадке ведущих представителей банков, платежных систем и сервисов денежных переводов, руководителей крупный IT-компаний, стартапов. В конференции приняли участие эксперты 20 стран: Армении, Беларуси, Великобритании Германии, Казахстана, Японии и т.д.
Среди ключевых тем форума — инновации в банковской сфере, цифровизация услуг, искусственный интеллект, блокчейн и криптовалюты.
В рамках конференции прошла отдельная панельная дискуссия на тему «Цифровая эра в страховании: вызовы и возможности» с участием руководителей ведущих страховых компаний.
В ходе панельной беседы участники обсудили трансформацию страхового бизнеса под влиянием цифровых технологий, а также затронули вопросы внедрения автоматизированных решений, развития цифровых каналов продаж, персонализации страховых продуктов и повышения уровня доверия клиентов к онлайн-сервисам. Были также подняты темы касательно роли ИИ в оценке рисков и обработке убытков.
«Цифровая эра не просто меняет способы общения с клиентами — она переопределяет саму природу страхования. Современный клиент ожидает быстроты, прозрачности и предсказуемости. Это означает, что страховщики должны мыслить, как технологические компании: гибко, проактивно и с опорой на данные», — отметил исполнительный директор «РЕГО ИНШУРАНС» Артур Мкртчян.
«На данный момент «РЕГО ИНШУРАНС» активно работает над запуском собственного мобильного приложения — одного из ключевых шагов в стратегии цифровой трансформации компании. Приложение позволит клиентам оформлять полисы, подавать заявления о страховых случаях, получать консультации и управлять своими услугами в несколько кликов. Сегодня клиент ждёт от страховщика не просто защиты, но и удобного, понятного и быстрого сервиса. Мы стремимся сделать страхование таким, каким его хочет видеть пользователь: простым и технологичным», — добавил он.
Цифровизация в страховании — это не только про технологии, но и про мышление. Тот, кто сумеет превратить страхование из сложной формальности в удобный жизненный инструмент, станет ближе к клиенту. Именно на этом пути сегодня находится «РЕГО ИНШУРАНС».